Zespół Szkół w Kozłowie – Rys historyczny

 

Zanim powstał Zespół Szkół w Kozłowie ...

20 września 1945 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek ofiarowany szkole przez ... , który oznajmił powstanie Dwuklasowej Szkoły Powszechnej.

Od powstania szkoły do chwili obecnej wiele pokoleń młodzieży opuściło szkolne mury z bogatym bagażem wiedzy i wspomnień. Wielka w tym zasługa nauczycieli i wychowawców, którzy przez sześćdziesiąt lat nie tylko wpajali uczniom rzetelna wiedzę, ale uczyli żyć zgodnie z zasadą : Żyj tak, aby tobie było dobrze ... i ... z tobą było dobrze.

Ze względu na bazę lokalową historię szkoły można podzielić na trzy okresy czasowe:

I okres obejmuje lata 1945 – 1962

II okres przypada na lata 1963 – 1994

III okres rozpoczął się od roku 1994 i trwa do chwili obecnej.

Założycielem szkoły z polecenia władz oświatowych w Nidzicy był p. Leonard Miecznikowski i p. Barbara Krajewska. W pierwszym roku szkolnym przystąpiło do nauki 76 uczniów. Nauczane przedmioty:
religia, język polski, historia, geografia, nauka o przyrodzie, arytmetyka z geometrią, zajęcia praktyczne, śpiew, ćwiczenia cielesne.

Na pierwszych świadectwach promocyjnych widniał polski orzeł. W późniejszych latach nazwy przedmiotów zmieniono:

- naukę o przyrodzie na biologię,

- arytmetykę z geometrią na matematykę,

- zajęcia praktyczne na prace ręczne,

- ćwiczenia cielesne na wychowanie fizyczne.

Na pierwsze wyposażenie szkoły złożyło się: 20 ławek dwuosobowych, jedna tablica, pomoce naukowe dla klas I - V.

W latach 1945 – 50 szkoła rozwinęła się organizacyjnie i wzrastał w niej poziom nauczania. Przybyło pomocy naukowych oraz sprzętu. Wymieniono stare ławki, szkoła wzbogaciła się o nowy aparat radiowy, komplet pomocy naukowych (ilustracje, plansze, globus fizyczny oraz mapy), szafkę narzędziową do zajęć praktycznych. W roku szkolnym 1949/50 szkołę opuścili pierwsi absolwenci klasy siódmej.

W roku szkolnym 1955/56 zniesiono modlitwy, którymi rozpoczynały i kończyły się lekcje oraz zdjęto krzyże ze ścian izb lekcyjnych. W wyniku starań ówczesnego wieloletniego kierownika szkoły Pana Józefa Karasińskiego wybudowano nowy budynek szkoły o pięciu izbach lekcyjnych.

13 października 1963 roku nastąpiła uroczystość otwarcia nowej szkoły. Kuratorium Okręgu Szkolnego w Olsztynie nadało szkole imię Lucjana Szenwalda (poety i żołnierza). W związku ze wzrastającą liczbą uczniów na potrzeby szkoły zaadaptowano budynek po świetlicy, w którym urządzono cztery klasy. Tak więc szkoła liczyła ogólnie dziewięć izb lekcyjnych.

W 1973 roku powołano tzw. szkoły gminne i dyrektorem szkoły został P. Ryszard Kaczmarczyk.

W roku szkolnym 1973/74 w naszej szkole zaczęto wdrażać jednolity system wychowania. Zajęcia rozpoczynały się pieśnią szkolną:

„Dawno ucichły dziejowe burze
Historią dla nas wszystko to jest...”

Trzeci okres rozpoczął się w roku 1994 i trwa do chwili obecnej .

W dniu Święta Edukacji Narodowej 14 października 1994 roku otwarto nowy budynek szkoły. Szkoła nasza w dniu otwarcia zaliczana była do najnowocześniejszych placówek tego typu w województwie. W dwa lata później oddano do użytku pierwszy obiekt sportowy w gminie – salę gimnastyczną przy szkole.

W związku z wprowadzeniem reformy oświaty z dniem 1 września 1999 roku dotychczasowe szkoły podstawowe z klasami I – VIII przekształcono na szkoły podstawowe z klasami I – VI. Uczniowie, którzy otrzymali promocję do klasy VII z dniem 1września 1999 roku zostali pierwszymi gimnazjalistami.

Uchwałą Rady Gminy w Kozłowie nasza szkoły przekształciła się w Zespół Szkół w Kozłowie – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.
Od roku 2004/2005 funkcję dyrektora pełni P. Barbara Szczepkowska.

Obecnie w Zespole Szkół w Kozłowie jest 12 oddziałów, w których uczy się 322 uczniów.

Do Gimnazjum w Kozłowie dojeżdżają uczniowie, którzy uczęszczali do Szkół Podstawowych w Sarnowie, Szkudaju, Zaborowie.

Od 1957 roku działa drużyna harcerska i zuchowa. Drużyna harcerska zdobyła w 1975 roku miano Drużyny Sztandarowej nadanej przez Główną Kwaterę ZHP. Przez wiele lat organizowano obozy wędrowne, dzięki którym harcerze mogli poznać piękno ziemi ojczystej. Drużyny brały udział w akcji budowy Pomnika – Szpitala dla Dzieci „Centrum Zdrowia Dziecka”, przekazując nań pieniądze zebrane wśród uczniów.

Harcerze naszej szkoły aktywnie włączali się w życie społeczne środowiska i szkoły. Bardzo popularną akcją wakacyjną organizowaną przez harcerzy w lecie było „Lato nieobozowe”.

Drużyna harcerska w 1970 roku wykonywała zadania dla uczczenia 25-lecia wyzwolenia Warmii i Mazur i powrotu tych Ziem do Macierzy. Hasłem akcji było „Walka – Wolność – Praca”. W następnym roku akcję powtórzono pod hasłem „Naszej Biało-Czerwonej Pamięć, Sprawność, Czyn”. Drużyna Harcerska im. Karola Świerczewskiego w 1971 roku uzyskała miano Drużyny Grunwaldzkiej za wykonanie zadań określonych regulaminem Drużyn Grunwaldzkich.

Bardzo aktywnie działała również Drużyna Zuchowa.

Piszemy projekty do Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Otrzymujemy dofinansowanie na realizację zadań z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Od kilku lat bierzemy udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Kangur”. Co roku nasi uczniowie osiągają wyniki na poziomie: wyróżnienie i bardzo dobry.

Realizowaliśmy projekt „Podróż za jednego pence’a – czyli z angielskim przez świat”. Na realizację projektu szkoła otrzymała grant.
Bierzemy udział w:

- Przeglądzie Małych Form Teatralnych,

- eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej,

- powiatowych konkursach rysunkowych (plastycznych),

- Powiatowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej,

- Powiatowym Konkursie Wiedzy o Regionie,

- Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu,

- Powiatowym Konkursie Ekologicznym,

- Programie Ekozespołów na terenie Warmii i Mazur,

- Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Ekoplaneta,

- Rejonowych Zawodach Ratowniczych.

Współpracujemy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” we Wrocławiu – realizacja projektu Bocian. Współpracujmy również z Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Uczennica Szkoły Podstawowej została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Trzykrotnie mieliśmy laureatów, a pięciokrotnie finalistów Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Uczennica naszej szkoły została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla szkół podstawowych „Z angielskim w krainie czarów”.

Uczniowie naszej szkoły mają duże osiągnięcia sportowe na szczeblu wojewódzkim i powiatowym w lekkoatletyce, piłce nożnej, piłce ręcznej i tenisie stołowym.

Samorząd Uczniowski wspólnie z nauczycielami wydaje gazetkę szkolną „Z życia szkoły…”

Chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami w zakresie np. promocji zdrowia, pozyskania funduszy dla szkoły.

Chcielibyśmy nawiązać kontakt ze szkołami należącymi do akcji …………………...

Jesteśmy otwarci na kontakty ze szkołami, które przystąpiły do akcji eTwinning, Sokrates Comenius.